DEM Parti Heyetinin Hakkari’de Yapacağı Basın Açıklaması Engelleniyor

31 Mart Yerel Seçimleri’nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı Hakkari Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı. DEM Partili Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış polis baskını ile gözaltına alındı. Ardından İçişleri Bakanlığı, Akış’ın görevden alındığını ve yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in ‘Belediye Başkan Vekili’ olarak atandığı açıklamasını yaptı.

Eş Başkan Mehmet Sıddık Akış hakkında 2014 yılında “terör örgütü üyeliği” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan bir dava gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Belediyeye, Hakkari Valisi Ali Çelik kayyım olarak atandı.

HEYET ABLUKA ÇEMBERİNDE SABAHLADI

Kararın ardından Hakkari ile birlikte çevre iller ve İstanbul ile İzmir dahil pek çok ilde hak gaspı protesto edilmeye başlandı. Hakkari Belediye binası, polis ablukasına alındı. Belediye önünde basın açıklaması yapmak isteyen DEM Parti Heyeti engellendi. DEM Parti il ve ilçe başkanlıkları, milletvekilleri ve belediye meclis üyelerinden oluşan grup gece boyunca polis çemberi içinde belediye önünde bekledi. Heyet bugün 14.30’da engellenen basın açıklamalarını yapmak için harekete geçti. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, da bugün heyete katıldı. Basın açıklamasından önce yaşanan hak gaspını ve yaratılan ablukayı kınadı. Hatimoğulları, açıklamasına başlamadan önce İsrail’in Filistin saldırılarını da kınadı.

POLİS, PLASTİK MERMİ VE SERT MÜDAHALE İLE KARŞILIK VERDİ

Gece belediye binasının bulunduğu sokaktan ayrılmayan heyetin alana girmesi engellendi. Milletvekilleri ve Eş Genel Başkan Hatimoğulları polis ablukasını protesto etti. Polis protestoyu engellemek için plastik mermi ve gaz ile müdahalede bulundu. Heyet, ablukaya sırtını dönerek, demokratik haklarını kullanmalarının engellemesine tepki gösterdi. Heyetin arkasında polis tarafından ayrıştırılan kitle ise sloganlar eşliğinde protestoya eşlik etti. DEM Parti heyeti basın açıklaması yapmak için alana girmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir